CAPELLA REGIA

CAPELLA REGIA

Veronika Hajičová Vojířová soprán

Karolína Grebeníčková – soprán

Jan Mikušek – kontratenor

Filip Šťovíček tenor

Ondřej Šmíd tenor

Adam Born bas

Matěj Vlk housle

Jan Marek housle

Ondřej Michal violoncello

Robert Hugo cembalo, umělecký vedoucí


Officium Vespertinum ad honorem B.M.V.
Adam Michna a česká hudba přelomu 17. a 18. století


Deus in Adjutorium meum intende

Adam Michna (cca 1600 - 1676)
Dixit Dominus (žalm 109)
Confitebor (žalm 110)

Gunther Jacob (1685 - 1734)
Beatus Vir

Adam Michna
Laudate Pueri Dominum

Alberik Mazák (1609 - 1661)
Sub tuum praesidium

Vincenzo Albrici (1631 – 1687/1696??)
Sinfonia à 2

Andreas Hammerschmidt (1612 – 1675)
Eile mich Gott zu erretten

Gunther Jacob
Laetatus sum (žalm 121)

Adam Michna
Nisi Dominus (žalm 126)
Lauda Jerusalem (žalm 147)

Alberik Mazák
O Maria Stella maris

Adam Michna
Magnificat

Ernest Tobias Liehre (ca 1644 – 1727)
O Maria auf dich Baue

Johann Caspar Ferdinand Fischer (1656 – 1746)
Salve Regina


Soubor Capella Regia byl založen roku 1992 jako Capella Regia Musicalis Robertem Hugem. Název se odkazuje ke slavné sbírce české duchovní hudby Karla Václava Holana Rovenského z roku 1693.

Repertoár tvoří především česká a středoevropská barokní hudba 17. a 18. století. (Michna, Biber, Fischer, Schütz, Mazak etc.) zvláštní důraz klade soubor na duchovní dramata baroka (oratoria – J. D. Zelenka, G. Carissimi, A. Graghi, etc.) a jejich scénické provozování.

Základní obsazení tvoří 4 – 5 zpěváku a basso continuo. Podle povahy a obsazení jednotlivých projektů vystupuje až do velikosti komorního orchestru se sólisty a sborem. Instrumentalisté hrají výhradně na historické nástroje nebo jejich kopie.

Capella Regia Praha vystoupila na mnoha renomovaných festivalech v Čechách i v zahraničí (Pražské jaro, WDR festiwal Herne, La semaine sainte Caen, Festival duchovní hudby Brno, Concentus Moraviae, Krakow 2000, Stará hudba v Jaroslawi – Polsko atd.)


Robert Hugo

je již léta považován za odborníka v oblasti české hudby 17. století. Ve své osobě spojuje interpretační mistrovství (jako sólista a dirigent) s hlubokými teoretickými znalostmi a téměř dvacetiletou praktickou zkušeností s rekonstrukcí starých rukopisů, jejichž výsledkem byla řada novodobých premiér skladeb starých mistrů.

Robert Hugo se začal hudbě profesionálně věnovat po absolutoriu přírodovědecké fakulty University Karlovy v Praze. Ukončil studium hudební teorie na hudební fakultě Akademie musických umění v Praze, kde zároveň studoval varhany u profesorů Milana Šlechty a Jaroslava Tůmy. Kromě toho studoval cembalo u Helmuta Frankeho a Johna Tolla. Za své nejdůležitější učitele a vzory v oblasti staré hudby považuje Marcina Szczycinského, uměleckého vedoucího Bornus Consort Warszawa a Dr. Holgera Eichhorna, zakladatele a uměleckého vedoucího souboru Musicalische Compagney Berlín.

Od r. 1991 Robert Hugo působí jako varhaník universitního kostela Nejsv. Salvátora v Klementinu. Pravidelně vyučuje na letní škole staré hudby České hudební společnosti ve Valticích. Přednáší hudebně – teoretické předměty na Vysoké škole pro duchovní hudbu v Görlitz.

Spolupracoval s mezinárodně uznávanými soubory jako Musicalische Compagney Berin, Pro Cantione Antiqua London, Bornus Consort Warszawa a sólisty jako Magdalena Kožená, Simon Standage nebo Jiří Stivín. Působil jako dirigent Janáčkova divadla v Brně. Jako sólista se věnuje převážně historickým varhanám a klávesovým nástrojům jihoněmecké oblasti. Koncertuje v mnoha Evropských zemích, především ale v Čechách, Německu a Polsku.

Robert Hugo je znám svou výzkumnou prací na poli české a jihoněmecké barokní hudby. Přednáší a publikuje na toto téma. Vyvrcholením této činnosti je řada objevů a novodobých premiér děl barokních mistru jako J.D.Zelenka, G.Carissimi a Adam Michna

jQuery Tlačítko na začátek by William from Wpromotions.eu