AKTUÁLNĚ
Milí přátelé staré hudby, na koncert souboru Cappella Mariana jsou vstupenky za výhodnou cenu k dispozici ještě v předprodeji. VSTUPENKY BUDOU SAMOZŘEJMˇĚ V PRODEJI TÉŽ NA MÍSTĚ
Těšíme se na setkání s Vámi, Váš festivalový tým
LETOŠNÍ SEDMÝ ROČNÍK FESTIVALU NABÍZÍ
5 SKVĚLÝCH KONCERTŮ
Můžete se těšit na 3 zahraniční a 2 tuzemské soubory
viz sekce KONCERTY
Vstupné na letošní ročník festivalu:
Na místě:
- 250 Kč - základní
200 Kč - sleva pro děti 6-15 let, studenty, seniory a ZTP; (děti do 6 let zdarma)
Předprodej (CBsystem.cz):
- 200 Kč - základní
- 150 Kč - sleva pro děti 6-15 let, studenty, seniory a ZTP; (děti do 6 let zdarma)
Těší se na Vás realizační tým festivalu
Musica ad confluentem
Petra, Lucie, Vojtěch, Jan, Daniel a Vít
© Jiří Čondl
Četli a slyšeli jste o nás ...
VII. ročník - 2024
Kdo přišel, nelitoval. Hudba na soutoku nabídla spojení vihuely a zpěvu
Již posedmé se na jihu Čech koná Mezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem. Na jeho druhý koncert bylo 14. září pozváno zajímavé duo z Argentiny: přední hráč na vihuelu de mano Ariel Abramovich a vynikající sopranistka, nositelka ceny Grammy z roku 1997 Maria Cristina Kiehr.
Celou recenzi si přečtěte zde:Festival staré hudby Musica ad confluentem přizval do Českých Budějovic tři zahraniční ansámbly
Mezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem v Českých Budějovicích pokračuje sedmým ročníkem. V podání renomovaných českých i zahraničních umělců tak od roku 2018 v českobudějovických kostelích a památkových objektech pravidelně zní středověká, renesanční a barokní hudba. V letošním roce v době od 7. září do 25. října 2024 proběhne pět koncertů. Slavnostní zahájení je situováno do Galerie Rabenštejnská v Hradební ulici a začne v pondělí 2. září od 17:00 hodin.
VI. ročník - 2023
Hudba na soutoku dozněla
Koncert vynikající flétnistky Michaely Koudelkové věnovaný 105. výročí vzniku Československa uzavřel šestý ročník Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad confluentem – Hudby na soutoku v Českých Budějovicích. Sedm letošních koncertů uteklo jako voda, ale již nyní se intenzivně připravuje další ročník festivalu.
Hudba na soutoku pokračovala na jihu Čech šestým koncertem, se sopranistkou Irenou Troupovou
V Českých Budějovicích se v letošním roce koná šestý ročník Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad confluentem. A šestý koncert letošního festivalu se uskutečnil 14. října v římskokatolickém kostele Panny Marie Růžencové – v areálu kláštera, obývaném řádem Petrini. V programu vystoupila sopranistka Irena Troupová, na barokní trubku zahrál Jaroslav Rouček, na barokní violoncello Helena Matyášová. Hru na barokní loutnu, arciloutnu i barokní kytaru předvedl Miloslav Študent, v partu varhanního pozitivu se představila Jiřina Dvořáková-Marešová.
Hudba na soutoku přinese do Českých Budějovic melodie ze středověku, renesance a baroka
Máte rádi starou hudbu, tedy hudbu středověkou, renesanční nebo barokní? Pak by neměl vaší pozornosti uniknout mezinárodní festival staré hudby v Českých Budějovicích s názvem Hudba na soutoku neboli Musica ad confluentem. Jeho šestý ročník začne v pátek 8. září.
Mezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem chystá sedm koncertů
V září a říjnu 2023 v Českých Budějovicích
proběhne 6. ročník Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad
confluentem. Slavnostní zahájení se koná 1. září v Galerii
Rabenštejnská. Dramaturgie festivalu pro své návštěvníky přichystala
sedm koncertů.
Zahajovací koncert Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad confluentem provede 8. září Capella Regia pod vedením Roberta Huga, na kterém kromě jiného zazní Mariánské nešpory Adama Michny z Otradovic. Po třech letech se na festival vrací jordánsko-španělské duo Cantar alla Viola, tedy sopranistka Nadine Balbeisi, kterou na violu da gamba doprovodí Fernando Marín. V programu Music for a while zazní anglická, německá a italská hudba 17. století.
Dalším zahraničním hostem je německý soubor Boulevard Baroque s uměleckou vedoucí Karlou Enríquéz. Společně s nimi jako hosté vystoupí flétnistka Jana Semerádová a izraelský cembalista Shalev Ad-El. Svůj program nazvali Autumn's night fever! a v prostředí jízdárny zámku Hluboká nad Vltavou návštěvníci vyslechnou hudbu Johanna Adolfa Hasse, Františka Bendy, Jiřího Antonína Bendy a Johanna Helmicha Romana.
Z Portugalska přijede trio Iberian Ensemble, které pod vedením flétnisty Alexandra Andrade provede svůj program s názvem Hudba 18. století na iberských a italských dvorech. Konkrétně pak zazní Antonio Vivaldi, Carlos Seixas, Gaspar Sanz, Luis Álvares Pinto a Domenico Scarlatti. Posledním zahraničním souborem bude francouzský Ensemble Castelkorn s uměleckým vedoucím Josefem Žákem. Koncert proběhne v barokním kostele Panny Marie Bolestné na Dobré Vodě u Českých Budějovic. Hlavním zdrojem repertoáru programu Labyrinth Garden je kroměřížská hudební sbírka biskupa Karla Liechtensteina-Castelkorna, o jejíž větší povědomí v západní Evropě soubor usiluje.
Předposledního koncertu se ujme českobudějovická rodačka, sopranistka Irena Troupová, která se svým souborem přednese skladby barokní Itálie v programu s názvem All'armi, pensieri!
Slavnostní závěrečný koncert 6. ročníku Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad confluentem proběhne 25. října v obřadní síni českobudějovické radnice. Flétnistka Michaela Koudelková se svým souborem vystoupí s programem Corelli & Händel – S flétnou napříč Evropou. Koncert bude zároveň věnován 105. výročí vzniku Československa.
https://operaplus.cz/mezinarodni-festival-stare-hudby-musica-ad-confluentem-chysta-sedm-koncertu
Budějovický festival staré hudby Musica ad confluentem s mnoha zahraničními hosty
Slavnostní nekoncertní zahájení Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad confluentem, v překladu Hudba na soutoku, lokalizovaného v Českých Budějovicích a okolí, se koná 1. září opět v Galerii Rabenštejnská. V září a říjnu se v jihočeské metropoli uskuteční už šestý ročník akce. Dramaturgie festivalu pro své návštěvníky přichystala sedm koncertů.
více na: https://klasikaplus.cz/vyhled/item/10164-budejovicky-festival-stare-hudby-musica-ad-confluentem-s-mnoha-zahranicnimi-hosty
V Českých Budějovicích zazní již po páté středověká, renesanční a barokní hudba
Jubilejním pátým ročníkem letos pokračuje
Mezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem v Českých
Budějovicích. V podání špičkových českých i zahraničních umělců tak od
roku 2018 v českobudějovických kostelích a památkových objektech
pravidelně zní středověká, renesanční a barokní hudba.
Letošní ročník bude slavnostně zahájen 1. září v Galerii Rabenštejnská a v době od 7. září do 29. října pak proběhne sedm koncertů. Zahajovací koncert s názvem Sedm dní na Karlově univerzitě provede Schola Gregoriana Pragensis. Prvním zahraničním hostem je mladý soubor renesanční hudby La Quinta Pars složený z hudebníků z Francie, České republiky, Chile a Japonska. V jejich podání se můžeme těšit na francouzské vícehlasé renesanční šansony a instrumentální skladby.
Na následujícím koncertu pak zazní sefardské a španělské barokní písně. Provede je španělská sopranistka Beatriz Lafont společně s všestranným Janem Čižmářem.
I v letošním roce festival využije akustiku krásného barokního kostela na na Dobré Vodě u Českých Budějovic, kde v podání souboru Musica Florea zazní kantáty a árie českých barokních mistrů. Hudební uskupení ANMOEN s Jaromírem Noskem se věnuje interpretaci hudby raného baroka a jejímu propojování se skladbami soudobých autorů. Uslyšíme je v programu Zrození - Zánik - Naděje.
Repertoár dechových kapel kolem roku 1620 za vlády českého krále Ferdinanda II. má na svém programu soubor Capella Ornamentata, který se tak po třech letech vrací do Českých Budějovic.
Závěrečný koncert festivalu proběhne 29. října a provede ho španělský vokální soubor Vandalia pod vedením sopranistky Rocío de Frutos. Jejich oblíbeným repertoárem je hudba Zlatého věku - Spanish Golden Age. Kromě písní například Juana Vásqueze tak zazní i Mateo Flecha el Viejo a jeho Ensladas.
12. 8. 2022
https://operaplus.cz/v-ceskych-budejovicich-zazni-jiz-po-pate-stredoveka-renesancni-a-barokni-hudba/
Cappella Mariana v cyklu Hudba na soutoku bude online
Mezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem 2020 pokračuje i přes nepřízeň doby. Koncert souboru Cappella Mariana se podařilo zachovat v původním termínu, tedy 31. října od půl osmé večer. Vzhledem k vyhlášeným opatřením se ale uskuteční v přímém přenosu bez publika. Soubor vystoupí v kostele Svaté Rodiny v Českých Budějovicích s programem České nebe - Úcta českým světcům ve středověku. Informace k přenosu jsou aktualizovány na webu festivalu a na facebooku Musica ad confluentem. Závěrečný koncert letošního ročníku pak provede soubor Barocco Sempre Giovane. Předběžný termín je stanoven na 7. listopadu, případné změny budou včas oznámeny.
úterý, 27 říjen 2020
República Checa: Camerata Galante no Festival de Música Antiga Musica Ad Confluentem
Česká republika: Camerata Galante na festivalu staré hudby Musica Ad Confluentem
Com o apoio do Camões, I.P., realizou-se no dia 19 de setembro de 2020, na cidade de České Budějovice, na Igreja Obětování Panny Marie, o concerto do duo Camerata Galante, no âmbito do Festival de Música Antiga Musica Ad Confluentem, um festival que se realiza habitualmente, durante os meses de primavera e outono, invocando a música da Idade Média, Renascentista e Barroca, em algumas igrejas de České Budějovice.
S podporou Portugalského centra Camões, se v Českých Budějovicích dne 19. září 2020 v kostele Obětování Panny Marie konal koncert dua Camerata Galante v rámci Festivalu staré hudby Musica Ad Confluentem. Festival se koná v jarních a podzimních měsících v budějovických kostelech a uvádí hudbu středověku, renesance a baroka.
O duo Camerata Galante é constituído por Alexandre Andrade (flauta barroca) e por Vinícius Perez (alaúde barroco). Professor Associado do Instituto Piaget/Viseu, Alexandre Andrade é também Professor Visitante Convidado da Universidade Federal de Alagoas e da Universidade Federal da Bahia e Professor de Flauta do Conservatório de Música JOBRA. Atuou em várias orquestras barrocas e é o fundador da Ars Iberica, o Iberian Ensemble e Ventos do Atlântico. Vinícius Perez é professor na Escola Superior de Música de Lisboa e apresenta-se regularmente como solista e músico acompanhante em diversos eventos musicais.
Duo Camerata Galante tvoří Alexandre Andrade (barokní flétna) a Vinícius Perez (barokní loutna). Alexandre Andrade, docent na Institutu Piaget / Viseu, je také hostujícím profesorem na Federální univerzitě v Alagoasu a Federální univerzitě v Bahii, též profesorem flétny na Hudební konzervatoři JOBRA. Vystupoval v několika barokních orchestrech a je zakladatelem Ars Iberica, Iberian Ensemble a Ventos do Atlântico. Vinícius Perez je profesorem na Escola Superior de Música v Lisabonu a pravidelně vystupuje jako sólista a doprovodný hudebník na různých hudebních akcích.
Budějovické kostely se v neděli rozezní starou muzikou, začíná Hudba na soutoku
Už jste slyšeli hrát theorbu nebo vihuelu? Jestli ne, vězte, že to jsou
staré hudební nástroje, které uslyšíte už potřetí, ale letos poprvé
s mezinárodní účastí, v kostelích v centru Českých Budějovic, které se
stanou dějištěm festivalu Hudba na soutoku (Musica ad Confluentem).
Festival Hudba na soutoku pozve i zahraniční umělce
V českobudějovických kostelích se bude konat v září a říjnu festival staré hudby Hudba na soutoku. Na sedmi koncertech se kromě domácích souborů Cappella Mariana nebo Barocco sempre giovane představí také brazilsko-portugalské duo Camerata galante nebo duo Cantar alla viola...
Festival Musica ad confluentem na ČRo Vltava
Záznam koncertu Hanacco Americano souboru Collegium Marianum z května 2019 byl odvysílán na ČRo Vltava.
pondělí, 4. březen 2019
Musica ad confluentem: Podruhé na českobudějovickém soutoku
Maloformátový festival staré hudby Musica ad confluentem (Hudba na soutoku) v letošních jarních a podzimních měsících již podruhé přinese hudbu středověku, renesance a baroka do českobudějovických kostelů. Soutokem v názvu je míněno jak splynutí řek Vltavy a Malše v samém centru Českých Budějovic, tak i symbolický časový soutok několika století, jejichž hudbu bude možnost na jednotlivých koncertech slyšet.
V jarní části se jako první představí v pondělí 20. května Collegium Marianum v programu nazvaném Hanacco americano. Přední český soubor v klášterním kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí odpoví na otázku, co má společného hanácký folklór, Brentner a hudba bolívijských indiánů. Ve čtvrtek 30. května tamtéž vystoupí Capella Ornamentata s výběrem mariánských motet a instrumentální hudby z arcibiskupského archivu v Kroměříži v dílech mimo jiné Johanna Heinricha Schmelzera, Adama Michny z Otradovic, Heinricha Ignaze von Bibera či Georga Muffata. Anglickou hudbu 17. století nakonec přiveze v pondělí 3. června soubor Motus Harmonicus do kostela Svaté Rodiny na Senovážném náměstí.
Festival se vrací ve své podzimní části v září. Během tří koncertů 8., 17. a 26. září vystoupí Ensemble Versus, Musica Poetica a Ensemble Fiorello. Vstup na všechny koncerty je zdarma, začátky koncertů jsou vždy v 19 hodin.
Týdeník Rozhlas, č. 15/2019, str. 19